Sangaku(5)

Pa še eden od sangakujev – to so pravzaprav geometrijske uganke, ki so dobile ime po slikarijah na lesu, ki so jih ustvarili japonski umetniki v obdobju Edo – od začetka 16. stol. do sredine 19. stol.  To je obdobje samoizolacije Japonske od preostalega sveta in v tem času so se razvili tudi haikuji – kratke, običajno tri vrstične pesmi, prva ima 5, druga 7 in zadnja 5 zlogov. Mojster haikuja je bil Matsuo Bašo, tukaj je en njegov (po mojem prevodu iz angleščine):

Leto za letom
na opičjih obrazih
opičje maske.
(Matsuo Bašo)

A vrnimo se k sangakujem:

 

Kolikokrat večji je polmer katerega od krogov na obodu od polmera manjšega kroga?

Ta vnos je objavil Vinc v Razno. Dodaj zaznamek do trajne povezave .

O Vinc

Končal gimnazijo v Črnomlju 1971, pričel honorarno poučevati na tej gimnaziji v šol.letu 1973/74, se v šol. letu 1976/77 zaposlil kot učitelj matematike, leta 1978 diplomiral iz pedagoške matematike pri dr. Niku Prijatelju s temo Galoisova teorija. Na gimnaziji in poklicni kovinarski šoli učil matematiko, fiziko, fizikalna merjenja, računalništvo ter informatiko, dokumentaristiko in arhivistiko. Dolgoletni mentor šahovskega, fotografskega, fizikalnega, računalniškega in astronomskega krožka. Absolvent 3. stopnje pedagoške fizike, v 90. letih član skupine za prenovo gimnazijske fizike, avtor programske opreme za merilno krmilni vmesnik pri pouku fizike, soavtor učbenikov za gimnazijo Fizika-Mehanika in Fizika-Elektrika. Mentor trinajstim raziskovalnim nalogam v okviru Gibanja Znanost mladini ter trem raziskovalnim nalogam v okviru Krkinih nagrad in številnim tekmovalcem iz logike, lingvistike, matematike, fizike, astronomije in računalništva. Mentor 2. spletne strani šole in prve strani o Beli krajini leta 1997, pobudnik in od 2007 do 2010 urednik spletnih učilnic Srednje šole Črnomelj. Pobudnik šolske Facebook strani. Vinogradnik, sadjar, čebelar, bloger. Več najdete na njegovi spletni strani.

9 thoughts on “Sangaku(5)

  1. čez palec bi rekel da je kvadrat večjega radija ene dvakrat večji od kvadrata manjšega radija …

    haiku si dobr poslovenil!

  2. “najpogostejše racionalno število” … hm, med ‘pravimi’ racionalnimi je po mojem to 1/2!? morda si mislil najbolj znano? najbolj razvpito?

    sicer pa je jasno – kot oblačen dan – da je odgovor neohlapno povezan magičnimi števili petkotnika. ko se razpišejo še vsi drugi bralci bloga zapišem rešitev!

  3. skica … se bo enkrat elektronizirala …

     \sin{36^o} ={R \over{R+r}}
     (R+r) sin 36{36^o}=R
    malo računamo…
     R \sin{36^o}+r \sin{36^o}=R
    in dobimo razmerje radijev
     {R \over r} = {\sin{36^o} \over {1-\sin{36^o}}}
    kar nam da ‘lep’rezultat

    *** QuickLaTeX cannot compile formula:
    \sqrt{5 \over 8-\sqrt{5} \over 8} \over { 1-\sqrt{5 \over 8-\sqrt{5} \over 8}} 
    
    *** Error message:
    Ambiguous; you need another { and }.
    leading text: $\sqrt{5 \over 8-\sqrt{5} \over
    
    
    • *** QuickLaTeX cannot compile formula:
      {sqrt{5} \over 8-sqrt{5} \over 8}} \over {{ 1-sqrt{5 \over 8-sqrt{5} \over 8}}} 
      
      *** Error message:
      Ambiguous; you need another { and }.
      leading text: ${sqrt{5} \over 8-sqrt{5} \over
      
      
    • Ja, tistega od vmesnih rezultatov s sinusi se spomnim…najbrž si opazil, naloga se da lepo posplošiti. (rešitev pa tudi:) ):Okrog krožnice s polmerom 1 je n krožnic, ki se dotikajo tako dane krožnice kot med seboj. Določi polmer teh krožnic.

      mimogrede, za pisanje ulomkov v LaTeXu bolj priporočam \frac{števec}{imenovalec}, vse 4 oklepaje narediš naenkrat, nato pa skačeš v števec in imenovalec.

Komentiranje zaprto.