Kaj lahko pove fizik o ekstremnih vremenskih pojavih

7. junija 2018 smo bili priča silovitemu neurju s točo velikosti teniske žoge, ki je razbijala opeko in poškodovala strehe v Črnomlju in okolici. Da taka toča nastane, morajo v oblačni fronti obstajati dimniki zelo hitro dvigajočega se zraka, da obdrži skupke ledu v zraku toliko časa, da se krogla lahko formira. Ocenimo, kolišna je potrebna hitrost dvigajočega se zraka v takem dimniku.

Predpostavimo, da ledena krogla s  s premerom 6 cm miruje. Nanju delujeta teža, ki znaša

    \[F_g=\rho Vg=910 \frac{kg}{m^3}\cdot \frac{4}{3}3,14\cdot (0,03m)^3\cdot 9,81 \frac{m}{s^2}=1,0 N,\]

in sila upora F_u, ki jo zaradi turbulentnega gibanja računamo po kvadratnem zakonu, torej

    \[F_u=cS\frac{\rho v^2}{2}.\]

Pri tem je c koeficient upora, ki znaša za kroglo 0,2-0,5, S=\pi r^2 presek krogle,  \rho=1,2\frac{kg}{m3} gostota zraka in v hitrost zraka, ki jo želimo izračunati.

Izenačimo

    \[F_g=F_u\]

in iz  te enačbe izrazimo hitrost dvigajočega se zraka. Dobimo

    \[v=\sqrt{\frac{2F_g}{cS\rho}}=54\frac{m}{s}.\]

Zrak v takem dimniku se torej dviguje s hitrostjo čez 100km/h! Od kod taka hitrost navzgor? Tudi na to da fizika odgovor. Zrak je topel in vlažen. Najprej se dviga zato, ker je toplejši od okolice. Med dviganjem se najprej ohladi, a ko njegova temperatura pade pod rosišče, izgubi del vlage, prejme izparilno toploto te vlage, se znova segreje in dvigne. Tako se dimnik vzdržuje, dokler je v zraku še kaj vlage. Če se izločene kapljice dvignejo na višino, kjer je temperatura pod lediščem, nastanejo ledeni kristali, ki večkrat potujejo po dimniku tako navzgor kot navzdol, dokler ne postanejo pretežki. Če se na poti do površja stalijo, pada dež, sicer pa toča.

Ta vnos je objavil Vinc v Fizika, Razno. Dodaj zaznamek do trajne povezave .

O Vinc

Končal gimnazijo v Črnomlju 1971, pričel honorarno poučevati na tej gimnaziji v šol.letu 1973/74, se v šol. letu 1976/77 zaposlil kot učitelj matematike, leta 1978 diplomiral iz pedagoške matematike pri dr. Niku Prijatelju s temo Galoisova teorija. Na gimnaziji in poklicni kovinarski šoli učil matematiko, fiziko, fizikalna merjenja, računalništvo ter informatiko, dokumentaristiko in arhivistiko. Dolgoletni mentor šahovskega, fotografskega, fizikalnega, računalniškega in astronomskega krožka. Absolvent 3. stopnje pedagoške fizike, v 90. letih član skupine za prenovo gimnazijske fizike, avtor programske opreme za merilno krmilni vmesnik pri pouku fizike, soavtor učbenikov za gimnazijo Fizika-Mehanika in Fizika-Elektrika. Mentor trinajstim raziskovalnim nalogam v okviru Gibanja Znanost mladini ter trem raziskovalnim nalogam v okviru Krkinih nagrad in številnim tekmovalcem iz logike, lingvistike, matematike, fizike, astronomije in računalništva. Mentor 2. spletne strani šole in prve strani o Beli krajini leta 1997, pobudnik in od 2007 do 2010 urednik spletnih učilnic Srednje šole Črnomelj. Pobudnik šolske Facebook strani. Vinogradnik, sadjar, čebelar, bloger. Več najdete na njegovi spletni strani.