Zadnji teden se precej ukvarjam s profesionalno grafiko TikZ, ki se lahko uporablja npr. z LaTeXom in podobnimi programi. Program za Ubuntu je KTikZ, za Okna pa QTikZ. V levo okno program pišemo kodo, v desnem pa se nam (samodejno) kaže grafika, ki jo lahko uporabimo v besedilu ali samostojno, saj ima izvoz v najpomembnejše formate. Kako se kaj piše, pa zvemo, če v googla vpišemo “ktikz manul” in za začetek morda dodamo besedo “minimal”, nazadnje pa ne spregledamo tistega za verzijo 2.10 z nekaj čez 700 stranmi, pretežno risbami.
Tako nam recimo koda:
*** QuickLaTeX cannot compile formula: \begin{tikzpicture}[rotate=18,scale=0.8] %V.Petruna,junij 2012, n-kotnik z nastavljivim n-jem in velikostjo \foreach \r in {5} { \foreach \n in {15} { \foreach \x in {1,2,...,\n} { \draw [cyan] ({\r*cos(360*(\x-1)/ \n)}, {\r*sin(360*(\x-1)/ \n)})-- ({\r*cos(360*\x / \n)}, {\r*sin(360*\x/ \n)}); \foreach \y in {1,2,...,\n} \draw [cyan,ultra thin] ({\r*cos(360*(\x-1)/ \n)}, {\r*sin(360*(\x-1)/ \n)})-- ({\r*cos(360*\y / \n)}, {\r*sin(360*\y/ \n)}); } } } \end{tikzpicture} *** Error message: Environment tikzpicture undefined. leading text: \begin{tikzpicture}da naslednjo prisrčno grafiko
in s to kodo imamo rešeno risanje pravilnih n- kotnikov enkrat za vselej.
” … imamo rešeno risanje pravilnih n- kotnikov enkrat za vselej …”
Se ti ne zdi, da si prehud optimist? Saj koda je v principu enaka od FORTRANa dalje, ampak je vsakič mal drugačna …
…hočeš reči matematika je ista…torej snemi omenjen program, izberi n, r, barvo, debelino črt, sukaj sliko po potrebi in izvažaj v poljubnem od treh znanih formatov…kaj bi še več?…
….moram pa priznati, da mi je to pred kakimi 10 leti delalo tudi dinamično na spletni strani – programirano v Delphiju z uporabo orodja Activex. A Delphi je bil plačljiv in kolikor vem, propadel, linuxovska različica Kylix izginila….
….tole orodje pa se mi zdi dovolj dobro, da utegne trajati…boljše kot pstricks….navsezadnje LaTeX traja 30 let…
….glej priročnike….