Posebna teorija relativnosti v srednji šoli -uvod
Za nadaljevanja uporabljajte spodnjo navigacijo med stranmi!
Imel sem veliko srečo, sam sem to teorijo, ki jo je Albert Einstein objavil leta 1905 in za katero je takrat veljalo, da jo razume samo peščica ljudi, v šolskem letu 1970/71 kot dijak Gimnazije Črnomelj slišal kar dvakrat. Matematik Marjan Skrbinšek jo je povzel po učbeniku Franceta Križaniča Aritmetika, algebra in analiza, za moj okus najboljšem slovenskem učbeniku matematike do sedaj. Bil je eden redkih v Sloveniji, ki je uporabljal ta novi, v marsičem inovativni učbenik. Fizik Jože Pavlišič pa je istega leta pri fizikalnem krožku ubral bolj fizikalni pristop, ki je temeljil na takrat pravkar izšli Sigmini knjižici Janeza Strnada Relativnost. Skoraj dve desetletji kasneje sem imel to poglavje priliko spet slišati pri Ivanu Kuščerju v okviru predmeta Osnove klasične fizike na tretji stopnji pedagoške fizike, Janez Strand pa ji je namenil tudi eno od poglavij v Učbeniku Fizika za družboslovce, ki se je uporabljal v okviru usmerjenega izobraževanja. Kasneje je kot celota iz gimnazijskih učbenikov učbenikov izginila, v fiziki se uporablja le še pri obravnavi energije delcev.
STR se mi zdi pomembna, saj dijaku odpre nove poglede na svet okrog nas in ponuja odgovor ena nekatera temeljna vprašanja.. Zato sem jo sam kot učitelj fizike poskušal prenesti dijakom v obliki, o kateri nameravam pisati v nadaljevanju.
Temelji fizike na začetku 20. stoletja
Klasična fizika je v tistem času temeljila na naslednjih načelih:
- Prostor je izotropen in homogen. Homogenost prostora pomeni, da je izid fizikalnega poskusa neodvisen od tega, kje ga izvajamo, izotropnost pa, da je za izid vseeno, kako je merilna priprava zasukana.
- Čas je homogen. Izid fizikalnega poskusa je torej neodvisen od tega, kdaj poskus izvajajmo. Fizikalni poskusi so torej ponovljivi in v enakih okoliščinah pričakujemo enak rezultat.
- Vsi inercialni sistemi so enakovredni. Ker fizik meri, potrebuje koordinatni sistem in uro. Tak sistem je lahko glede na okolico mirujoč, lahko pa se giblje glede na njo s hitrostjo , npr. ladja glede na obalo. Sistem je inercialen, če se glede na okolico giblje nepospešeno, torej premo enakomerno. To načelo torej pove, da so izidi poskusov v vseh nepospešenih sistemih (npr. na kopnem ali na enakomerno ploveči ladji) enaki.
- Oba inercialna sistema vežejo Galilejeve transformacije.Te transformacije povezujejo meritve, ki jih je opravil opazovalev v mirujočem se sistemu, z meritvami tistega v gibajočem se sistemu. Ivan Kuščer je to ponazoril kar z vlakom, ki pelje mimo postajenačelnika s hitrostjo . Postajenačelnik in sprevodnik na vlaku merita koordinato in čas potnika, ki se iz zadnjega vagona giblje proti strojevodji . Postajenačelnik nameri x in t, sprevodnik pa x’ in t’. Galilejeve transformacije pravijo
Oba opazovalca torej merita isti čas (ali čas je absoluten), Postajenačelnik izmeri hitrost potnika v, sprevodnik pa v’. Zveza med obema hitrostima sledi iz Galilejevih transformacij takole
Primer: Če vozi vlak s hitrostjo 20km/h, potnik pa s giblje proti strojevodji s hitrostjo 5km/h glede na vlak, bo postajenačelnik nameril za potnikovo hitrost 25km/h.
- Hitrost svetlobe je v vseh inercialnih sistemih enaka. Z drugimi besedami, hitrosti se ne da pospeševati ne zavirati. To načelo o svetlobni hitrosti je rezultat Michelsonon-Morleyevega poskusa v 80.letih 19. stoletja.
Njun poskus je imel namen izmeriti hitrost Zemlje pri svojem gibanju okrog Sonca glede na eter – namišljeno snov, ki zapolnjuje vesolje in so jo takratni fiziki potrebovali kot sredstvo, po katerem se širi elektromagnetno valovanje, torej tudi svetloba. Primerjala sta hitrost svetlobe iz smeri, v katero se je Zemlja gibala, in hitrost svetlobe iz smeri pravokotno na gibanje. Meritev, ki bila izredno natančna, sta ponavljala skoraj celo desetletje, rezultat pa je bil vsakič 0. Obe hitrosti sta bili torej enaki. Njun poskus je pomenil, da ima svetloba v gibajočem se sistemu enako hitrost kot svetloba v mirujočem (pravokotnem na gibanje) sistemu, posledično pa tudi konec teorije o etru.
Očitno so načela med seboj v protislovju, kar nam pokaže naslednji (namišljen) poskus:
Predstavljajmo si, da sprevodnik zajaha svetlobni žarek in se na njem pelje mimo postajenačelnika s hitrostjo c. V roki pa drži baterijo in z njo posveti v smeri hitrosti vožnje. Kolikšna je hitrost svetlobe iz baterije za postajenačelnika?
Odgovor nam da seštevanje hitrosti po Galilejevih transformacijah
Rezultat pa je očitno v nasprotju z načelom o svetlobni hitrosti, saj hitrost ne bi smela presegati c.
Kljub temu, da bilo nekaj poskusov razrešitve tega protislovja pred A. Einsteinom, je moral priti prav on, da je eno od načel prečrtal. Če bi bili na njegov mestu, katerega bi prečrtali vi?
|